«Вмираємо за Батьківщину!» — цей передсмертний пафос мільйонів партизан не був показним чи фальшивим — у ньому полягав сенс життя і смерті…

on .

22 вересня на державному рівні відзначається День партизанської слави. Свято встановлено в Україні «...на підтримку ініціативи ветеранів війни та з метою всенародного вшанування подвигу партизанів і підпільників у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, увічнення їх пам'яті...» згідно з Указом Президента України «Про День партизанської слави» від 30 жовтня 2001 року № 1020/2001., розпорядження голови Тячівської районної державної адміністрації 18.09.2015 № 506 «Про підготовку та відзначення в районі Дня партизанської слави», з метою вшанування пам’яті синів і дочок України, які боролися  за свободу народу в період Другої світової війни у лавах :партизанського руху, їх подвигу та жертовності, виховання у молодого покоління патріотизму та шанобливого ставлення до ветеранів війни потрібно керівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх навчальних закладів, міжшкільних навчально-виробничих комбінатів провести в навчальних закладах 22 вересня 2015 року  

-      заходи  з нагоди відзначення в районі Дня партизанської слави;

-         тематичні уроки пам’яті, бесіди з історії підпільно-партизанського руху у роки Другої світової війни, акції учнівської молоді;

        книжково-ілюстративні виставки, експозиції з нагоди відзначення  Дня партизанської слави

-                   відновити або створити куточки партизанської слави у музеях бойової слави при загальноосвітніх навчальних закладах.

 

 

 

Ще задовго до другої світової війни дехто з воєначальників Червоної армії пропонував сталінському керівництву готувати спеціальні кадри для партизанської боротьби на окупованих територіях. Однак, за концепцією Сталіна, бойові дії повинні були проходити виключно на чужій території. …Несподіваний напад Німеччини на Радянський Союз перекреслив цю концепцію.

Патріотичний рух розгорнувся на території України, окупованої фашистською Німеччиною, з самого початку Великої Вітчизняної війни: радянський уряд своєю директивою від 29 червня 1941 року закликав до всенародного руху Опору нацистам, до створення партизанських загонів та підпільної діяльності. У перший рік війни дії партизанів і підпільників мали неорганізований характер, бракувало підготовлених командних кадрів і фахівців. Але коли у травні 1942 року були створені Центральний штаб партизанського руху та його Український штаб, ситуація змінилася: масова робота серед населення, яку проводили підпільні партійні організації, співпраця з вже існуючими партизанськими загонами робили патріотичний рух в тилу ворога могутнім і героїчним.

На території України діяла величезна партизанська армія — 55 з'єднань, майже 2 тис. загонів та самостійних диверсійно-розвідувальних формувань, в яких воювало понад 500 тисяч партизанів. 95 з них нагороджені званнями Героїв Радянського Союзу, а 183 тис. — орденами та медалями. Серед видатних партизанських діячів найвідомішими стали С. Ковпак, П. Вершигора, М. Наумов, С. Руднєв, Ю. Збанацький, П. Куманюк, О. Федоров та інші. Під їх керівництвом партизани і підпільники пройшли крізь роки напруженої жорстокої боротьби, самопожертви за визволення рідної землі від ворожої навали. За підрахунками істориків, у роки війни партизани України знищили 500 тис. німецьких окупантів, 407 гарнізонів, комендатур, поліцейських установ, 5 тис. ешелонів, 1,5 тис. танків, 200 літаків, 600 мостів тощо.

Партизанський рух став воістину всенародною боротьбою проти німецько-фашистських загарбників, справжнім другим фронтом в допомогу Червоної армії. Героїчний подвиг українських партизанів у Великій Вітчизняній війні назавжди залишається в народній пам'яті.

 

ПАРТИЗАНСЬКА ПІСНЯ

 

Там, де Ятрань круто в'ється,

Від пожару в'ється дим,

Партизан з чужинцем б'ється,

З чорним ворогом лихим.

 

Партизан бува без солі,

Табачку часом нема,

А за ним вітри у полі

Та зав'южена зима.

 

Там сім'я в снігу розбута

Плаче, просить німцю кар.

Помста грізна, помста люта

Палить груди, як пожар.

 

Помстимося за руїну,

Німця знищимо в бою, —

За Радянську Україну,

За республіку свою.

 

Андрій Малишко